Situační analýza PESTLE

Situační analýza vnějšího prostředí PESTLE poskytuje perspektivu, z níž můžete vidět, co vaše okolí očekává a potřebuje, kde a jak ho lze ovlivnit a kde je vhodnější se mu přizpůsobit. Tato analýza vede k popisu a vyhodnocení vnějších faktorů.

Původní verze zahrnuje čtyři základní faktory: společenské, technologické, ekonomické a politické. Propracovanější verze je obohacena o faktory ekologické a legislativní. Podle počátečních písmen faktorů je odvozen název jednotlivých modifikací metody (STEP, STEEP, PESTLE).

Cíl analýzy

Analýza se vytváří jako podklad pro strategický plán či samostatný větší projekt. Jejím smyslem je nalézt odpovědi na následující otázky:

  • Které z vnějších faktorů mají vliv na organizaci?
  • Jaké jsou možné účinky jednotlivých faktorů?
  • Které faktory jsou v blízké budoucnosti pro organizaci nejdůležitější?

Faktory, které se zkoumají, jsou rozděleny na: 

  • P – politické,
  • E – ekonomické,
  • S – sociálně-kulturní,
  • T – technologické,
  • L – legislativní,
  • E – ekologické.

Politické prostředí

Analýza politických faktorů se zabývá problematikou stability politické scény, tedy jak často se mění politické vedení veřejné správy, které má přímý dopad například na legislativu. Kromě samotné stability je přirozeně důležitý také obsah, a to jak ten současný, tak ten budoucí. Sledují se tudíž všechny podstatné zákony, strategie, koncepce a jejich návrhy důležité pro oblast, v níž organizace působí.

Ekonomické prostředí

Analýza ekonomického prostředí je důležitá například pro odhad ceny pracovní síly a odhad cen produktů, výrobků či služeb. V této analýze se sleduje výše DPH, spotřební daně, daně z převodu nemovitostí, kurz domácí měny společnosti, výše úrokových sazeb nebo makroekonomické ukazatele typu HDP. Mohou sem patřit i nejrůznější pobídky pro zahraniční investory. V případě kultury lze navíc analyzovat státní, krajský či městský rozpočet na kulturu, finanční rámec Evropské unie nebo finanční stabilitu soukromých donorů.

Sociální prostředí

Sociální prostředí je pro oblast kultury velmi důležité. Analýza by měla postihovat demografii, trendy životního stylu, hodnot a etiky, náboženské a etnické otázky, oblast médií a jejich vlivu, vnímání reklamy, oblast influencerů a opinion makerů. Může zahrnovat i přehled a analýzu hlavních akcí dané oblasti, jakými jsou například veletrhy nebo významné konference.

Technologické prostředí

V otázkách technologického prostředí se analýza zabývá otázkami infrastruktury (doprava, suroviny, elektrická energie, internet), stavem rozvoje a zaměření průmyslu nebo vědy a výzkumu. Částečně sem spadá i oblast duševního vlastnictví (průmyslová ochrana a autorské právo).

Ekologické prostředí 

Analýza ekologického prostředí je rovněž důležitá. Jedná se například o možnost obchodovat s emisními povolenkami či nutnost provádět EIA (Environmental Impact Assessment). Ekologická opatření se budou týkat i legislativy pravidel pro veřejné zakázky. Je nutné přihlížet k celkové společenské atmosféře dané nutností řešit klimatickou krizi.