Manažerský program 2022
Typ akce:
Workshop
Přednášky
Kurz
Intezivní kurz
Datum konání:
15.3.2022 9:00
–
22.6.2022 17:00
Datum konání:
Uzávěrka:
15.1.2022
Místo konání:
Cena:
14 500 Kč včetně DPH
Manažerský program 2022
Otevíráme vzdělávací program Akademie IDU 2022 pro kulturní manažery, který bude zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Program se bude konat ve třech blocích od března do června, pod vedením lektorů a koučů vás provede k vypracování strategického plánu.
Add to your calendar
Otevíráme vzdělávací program Akademie IDU 2022 pro kulturní manažery, který bude zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership. Program se bude konat ve třech blocích od března do června, pod vedením lektorů a koučů vás provede k vypracování strategického plánu.
Akademie ilustrační
Základní informace o kurzu
Komu je kurz určen
Kurz je určen vedoucím pracovníkům (ředitelkám/ředitelům)kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací. Předpokladem účasti je, aby se vaše organizace nacházela ve stavu vhodném pro plánování dalšího rozvoje. Pro stabilitu vaší organizace, schopnost rozvíjet umělecké nápady či síťovat se na mezinárodní úrovni potřebujete vědět, kdo jste, co a pro koho děláte a kam konkrétně směřujete. To vám pomůžeme pojmenovat ve formě strategie.
Náplň kurzu
Vybraní účastníci budou během tří dvoudenních workshopů a dvou individuálních konzultací (online i offline) kontinuálně pracovat na řešení konkrétních úkolů, které povedou k vypracování celkového strategického plánu jejich organizace. K zadávání i odevzdání úkolů využijeme prostředí Google Classroom.
Kromě strategií se kurz bude věnovat i dovednostem nutným pro jejich naplnění. Seznámíte se s tím, jak pracovat s hodnotami vašich zaměstnanců tak, aby byli motivovaní. Naučíte se techniky komunikačních dovedností, jak správně vést hodnoticí pohovory, jak být dobrým leaderem i jak zaujmout svojí myšlenkou díky dobrému pitchingu.
V kurzu budeme reflektovat danou situaci a potřebnou adaptaci vašich organizací na novou „postcovidovou realitu“. Budeme sdílet dobrou praxi a spolupráci napříč odvětvími a hledat nové vhodné struktury a obsahy.
Každá organizace nominuje dva účastníky: ředitele/ředitelku a kolegu/kolegyni z vedení organizace. Účastníci se zavazují k účasti na všech akcích programu.
Podmínky přihlášení
Přihlaste se pokud
- vedete kulturní organizaci,
- potřebujete vytvořit strategický, nebo krizový plán pro vaši organizaci,
- můžete se zúčastnit všech termínů workshopů 15.3. – 17.3., 2.5. – 4.5., 20.6. – 22.6.2022,
- budete se věnovat přípravě strategického plánu po celou dobu kurzu.
Cena kurzu
poplatek za kurz činí 14 500 Kč včetně DPH (jedná se o dotovanou cenu), částka zahrnuje účast dvou zástupců z jedné organizace na workshopech, studijní materiály, konzultační hodiny, občerstvení a dopravu i ubytování s plnou penzí na jednom workshopu ze tří (první workshop probíhá online, druhý v Praze a třetí dle možností u některé kulturní organizace mimo Prahu).
Kritéria výběru
předpokládáme účast jedenácti organizací, které vybere komise IDU, na základě zaslaných přihlášek. Hlavním hodnotícím kritériem bude zpracování motivace účasti. Výsledky oznámíme do 31.1.2022.
Vybrané organizace pro rok 2022
- Divadlo LETÍ
- Kruh
- Kulturní zařízení Ostrava-Jih, příspěvková organizace
- Muzeum a galerie v Prostějově
- Národní divadlo - doprovodné programy ND+
- Nerudný fest
- Slovácké divadlo Uherské Hradiště, příspěvková organizace
- Terén - pole performativního umění
- United Arts & Co.
- Veselské kulturní centrum
- Volyňská kultura
Program
1. setkání
Online prostřednictvím aplikace Zoom
10. – 12.května 2023
Lektorky: Irena Swiecicki, Magdalena Müllerová a Eva Žáková
Jak na strategický plán?
Představení a vyzkoušení metod, které vedou k jeho vytvoření
Dva dny teorie a příkladů z reálné praxe, kdy se během workshopů dozvíte vše o přípravě a zpracování strategie a strategickém plánování. Naučíte se, jak postupovat, a prakticky si to zkusíte. Budeme se věnovat konkrétní analýze každé zapojené organizace.
Vyzkoušíte si, jak dobře vytvořit populární SWOT analýzu, aby pro vás byla opravdu užitečná, a naučíte se, jak výsledná data překlopit do formulace dlouhodobých realizovatelných cílů.
Naučíte se formulovat poslání, které zaujme vaše partnery i dárce. Seznámíte se i s tvorbou krátkodobého krizového plánu. Budete se věnovat i dalším metodám — například Barrettově práci s hodnotami a jak se hodnoty promítají do života vaší organizace.
Dostanete zadání pro práci na vaší strategii.
2. setkání
Online prostřednictvím aplikace Zoom
31. května 2023
Lektorky: Magdalena Müllerová a Eva Žáková
Business Model Generation
Celodenní workshop bude věnován metodě Business Model Generation, která umožňuje komplexní vhled do fungování organizace, ale i jejích částí nebo projektů. Je základem pro rekapitulaci aktuálního stavu a stanovení žádoucích strategických rozhodnutí do budoucna. Na modelovém příkladě se s ní ve skupinách naučíte pracovat tak, aby jste ji pak mohli aplikovat v rámci svých “domácích” týmů.
3. setkání
Prezenčně (místo bude upřesněno)
Lektor a lektorka: Petr Pouchlý a Irena Swiecicki
21. června odpoledne se uskuteční řízené sdílení průběžné práce na strategickém plánu mezi účastníky.
22. června: Kulturní pilíře organizace
První den bude věnován pohledu na vaši organizaci očima klientů. Každou strategii lze opřít pouze o stabilní a sehraný organizační tým – kmen, který má vedle svých cílů také společné ideály, sdílené hodnotové rámce a komunikuje sjednoceným jazykem. Nějakou kulturu má každá organizace, ale smysluplně kultivované směrování se odrazí nejen v každodenní spokojenosti z práce, ale také ve výsledcích práce s klienty.
23. června: Leadership a jeho role ve strategickém plánu
Druhý den bude věnován konkrétním nástrojům leadershipu. Zaměříme se na delegování, které je v rámci realizace strategie v organizaci klíčové. Naučíte se, jak správně poskytovat zpětnou vazbu, aby byla protistranou co nejlépe přijata. Zjistíte, co vaše kolegy a podřízené motivuje a jak jejich motivaci můžete vy podpořit. Vyzkoušíte si, jak vést hodnotící a motivační rozhovory nebo porady zároveň efektivně i lidsky.
Lektoři
Irena Swiecicki
Po absolvování činoherní režie pracovala jako režisérka v Činoherním studiu, Divadle Komedie, Alfredovi ve dvoře, spoluzakládala NoD a působila v uměleckém uskupení Jednotka. Roku 2003 zcela změnila profesi a od té doby je nezávislou lektorkou, konzultantkou a koučkou; proškolila více než dvacet tisíc osob z celé ČR i zahraničí. Praxím s využitím všímavosti / mindfulness se věnuje více než 20 let. Díky tomu a i díky dlouhodobému koučovacímu výcviku zaměřeném na existenciální analýzu a vedeném jeho zakladatelem, rakouským psychiatrem Alfriedem Langlem, mají její kurzy SIY v celosvětovém měřítku velmi vysoká hodnocení. Vytvořila řadu strategických a fundraisingových plánů pro neziskové a příspěvkové organizace včetně těch z kulturní oblasti, napsala desítky úspěšných projektů (včetně programu EU Kreativní Evropa). Založila a vede obchod na podporu Tibeťanů v exilu TARA-Tibet.
Magdalena Müllerová
Pracuje od roku 2009 v Kanceláři Kreativní Evropa při Institutu umění — Divadelním ústavu (IDU). Propaguje program Kreativní Evropa v České republice, konzultuje záměry mezinárodních kulturních projektů a hledá možnosti jejich financování. S Evou Žákovou iniciovala vznik série debat a přednášek na aktuální témata pro kulturní profesionály Střed zájmu, vzdělávacího programu pro kulturní profesionály Akademie IDU a je propagátorkou tématu práce s publikem. Vydala řadu publikací, které jsou zaměřeny na témata související s agendou Evropské komise. S účastníky ráda sdílí příklady dobré praxe z desítek kulturních organizací z ČR i zahraničí,se kterými se setkala.
Eva Žáková
Je od roku 2005 vedoucí Institutu umění a pracuje pro Kancelář Kreativní Evropa — Kultura. Vedla v letech 2011—2015 výzkumný projekt Mapování kulturních a kreativních průmyslů v ČR, kdy získala hluboký vhled do konkrétní praxe kulturních organizací. Disponuje širokým know-how od vedení po každodenní řízení kulturní organizace. Věnuje se kulturní politice a evropské agendě. Je členkou Expertní hodnoticí komise programu ÉTA Technologické agentury ČR. S Magdalenou Müllerovou iniciovala vznik série debat a přednášek na aktuální témata pro kulturní profesionály Střed zájmu a vzdělávacího programu pro kulturní profesionály Akademie IDU. Je autorkou řady vědeckých publikací.
Petr Pouchlý
Je uznávaným expertem na téma leadershipu v ČR a business mentor. Kreativec, prezentátor a kapitán svobodné firmy Court of Moravia. Přes deset let se věnoval projektovému managementu a řízení mezinárodních týmů v rámci skupiny GTS CE, mnohem déle potom v neziskovém sektoru a v rámci uměleckých platforem. Byl také mentorem strategie a marketingu v programu Nadace Vodafone, ArtBees a vedl workshopy v mnoha dalších. Každý semestr se dělí o pohled na leadership na Masarykově univerzitě v Brně, dílčí přednášky vede i na několika dalších — státních, soukromých i zahraničních univerzitách.